Silicea

 

SILICEA 9C lub 15C

 Uwaga! W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie lub udać się do lekarza rodzinnego.

Lek homeopatyczny komplementarnie - jak najszybciej.

 

Pomaga usunąć ciała obce ze skóry, hamuje ropienie i przyspiesza gojenie ran.

 

1. Rany z tkwiącymi w skórze ciałami obcymi.

Ułatwia ewakuację ciał obcych ze skóry poprzez ich wyropienie

np. w przypadkach, kiedy chirurg nie może odnaleźć ciała obcego lub dokładne oczyszczenie rany nie jest możliwe (zanieczyszczenie ziemią, piaskiem itp.).

2. Ropiejące rany (zwłaszcza takie, w których tkwiło ciało obce, zabrudzone). 

3. Zastrzał (zapalenie ropne po zakłuciu okolicy opuszki palca/ okolicy paznokcia).

Najlepiej podać jak najszybciej gdy wystąpi ból, zaczerwienienie, obrzęk, ale zadziała również podana po kilku dniach. Jeżeli lek jest właściwy, pacjent poczuje wyraźną ulgę niemalże natychmiast po podaniu (minuty/godziny) - zmniejszenie bólu i zwrot w kierunku gojenia.

4. Działanie Silicei wyrażnie widać też u zwierząt: kot/pies, który nagle kuleje, liże łapę w taki sposób, iż podejrzewamy ciało obce tkwiące w łapie, jednak niczego nie udaje się usunąć. Po podaniu jednej dawki Silicei zwierzę przestaje kuleć (nawet gdy kulało od wielu dni) najczęściej po kilku godzinach. 


 Przypadek. Podczas cięcia starych desek (gwoździe) piłą tarczową odprysk metalu wbił się głęboko w przedramię, 3 cm od nadgarstka (powierzchni dłoniowej). Prześwietlenie potwierdziło ciało obce o ostrych krawędziach (kształt spłaszczonego rombu). Chirurg stwierdził, że operacja byłaby zbyt ryzykowna, ponieważ ciało obce znajduje się przy samym nerwie. Pacjent chodził z bólem przez następne kilka dni. Ból był bardzo dotkliwy przy najmniejszym ruchu ręką. Nie tylko praca była niemożliwa, ale tez zwykłe codzienne czynności. Nie było rany w miejscu wtargnięcia odłamka, skóra szybko się zagoiła, ale ból utrzymywał się na stałym poziomie. Rodzina zadzwoniła do mnie z pytaniem, co można zrobić. Po jednej dawce Silicei 15C ból od razu zaczął się zmniejszać, ustąpił prawie całkowicie tego samego dnia. Następnego dnia pacjent mógł pracować jak przed urazem. Nie zaobserwował, aby nastąpiło wyropienie odłamka. Czasem organizm radzi sobie z ciałem obcym w ten sposób, że otacza je tkanką łączną (otorbienie). Minęło kilka lat, problemy z ręką nigdy nie wróciły, nawet w formie drobnych dolegliwości.


Siliceę należy róznicować z Arniką, Hypericum, Ledum i innymi lekami. Przy urazie skomplikowanym konieczne jest rozpatrzenie, który z leków podać należy pierwszy, a który jako drugi (nie jednocześnie).

Więcej o zastosowaniu Apis znajdą Państwo w wykładach archiwalnych online: Apteczka homeopatyczna