Ustawienia systemowe rodzinne wg Berta Hellingera

Metoda Berta Hellingera opiera się na istnieniu pewnych pierwotnych praw działających w systemach rodzinnych. Zaburzenie tych praw obciąża rodzinę, staje się źródłem problemów u osób żyjących w następnych pokoleniach. W systemie działają bowiem siły samoregulujące, które prowadzą do wyrównania w celu usunięcia zakłóceń. Możemy być uwikłani w losy ludzi, których nie znamy, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. Możemy nieświadomie dokonywać wyborów, dzięki którym powielamy los któregoś z naszych przodków. Brzmi niedorzecznie? Też tak zareagowałam za pierwszym razem! Co za bzdura! Minęło kilka lat... kilka razy znów obiła mi się metoda o uszy,,, w koncu byłam gotowa ją zrozumieć...Poświęciłam jej kilka lat całkowicie w nią wchodząc...całym sercem, całym zrozumieniem.

Czasem interwencja terapeuty jest prosta i szybka. Jak w przypadku pewnej rodziny, która przyjechała w celu dobrania leku homeopatycznego. Uderzające było, że rodzeństwo wiecznie się kłóciło (chłopiec 8 lat i dziewczynka 6 lat). Rodzice potwierdzili, że dzieci walczą bez przerwy, nawet siedząc w fotelikach samochodowych podczas jazdy. Do takiej męczącej sytuacji często prowadzi nieprzestrzeganie prawa porządku.

Polega ono na świadomości swojego miejsca w systemie rodzinnym i związaną z tym postawą szacunku do osób, które urodziły się wcześniej, czyli starszych. Przestrzeganie praw systemowych było naturalne od wieków, obecnie „nowoczesne” społeczeństwo ma z tym czasem problemy, co skutkuje pewnym chaosem. Poprosiłam, aby dzieci stanęły naprzeciwko siebie. Od razu dało się zaobserwować, że dziewczynka próbuje patrzyć „z góry” na swojego starszego brata, ale nie może jednocześnie utrzymać spokojnie na nim wzroku, jej całe ciało wyrażało jakiś krępujący niepokój. Chłopiec natomiast stał i patrzył na siostrę swobodnie. Rodzice przyznali, że córka jest w domu na pierwszym miejscu, a syn proszony jest ciągle o ustępowanie jej.

Poprosiłam, aby dziewczynka spojrzała na brata i powiedziała do niego: „Ty jesteś pierwszy, ja jestem druga. Ty jesteś starszy, a ja młodsza.” Gdy to zrobiła, od razu zmieniła jej się postawa ciała, wyraz twarzy, mogła stać spokojnie i patrzyć na brata. Po kilku tygodniach rodzice poinformowali mnie w rozmowie telefonicznej, że już w drodze powrotnej dzieci siedziały spokojnie w swoich fotelikach i od tego dnia już się nie kłócą, wręcz przeciwnie, obserwują ze zdziwieniem, jak starszy brat chętnie pomaga siostrze m.inn. w lekcjach. Kiedy naturalny porządek jest respektowany, przez wszystkich członków rodziny, walka, która była tylko nieświadomą próbą przywrócenia tego porządku, nie jest już potrzebna.

Jedna z książek Berta Hellingera nosi tytuł „Porządki miłości”

Metoda ustawień systemowych określana jest metodą krótkoterminową, tzn. zwykle jedno ustawienie wystarcza, aby dotrzeć do przyczyny problemu wskazując rozwiązanie.