Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
ARNIKA 30C lub 200C
Urazy powstałe w wyniku upadku, uderzenia, potłuczenia (np. upadek ze schodów, wypadki komunikacyjne).
Następstwa urazów tego typu, psychiczne i fizyczne, bezpośrednie jak i odległe w czasie.
Hamuje krwawienie, przyspiesza resorpcję krwiaków, przyspiesza gojenie, zapobiega ropieniu, gorączce pourazowej.
Pourazowe krwawienie z nosa (3 granulki 30C lub 200C jednorazowo) najczęściej zatrzymuje krwawienie zanim granulki rozpuszczą się w ustach. Uwaga: Nie stosować na nawracające krwawienia z nosa – w tym przypadku należy dopasować lek indywidualnie dla pacjenta.
Skręcenie stawu skokowego (gdy okolica stawu jest granatowa i mocno obrzęknięta, jeśli nie – to trzeba różnicować z Rutą, która może się okazać skuteczniejsza) podanie Arniki (3granulki 200C, najczęściej wystarczy jednorazowa dawka) kilkakrotnie przyspiesza powrót do normalnego funkcjonowania.
Skutki dużego przeciążenia i przemęczenia jak po maratonie, intensywnej jeździe na nartach itp., jeśli dominuje uczucie obolałego ciała, „zakwasów”, obecne są liczne siniaki. Skutki przedłużonego, wyczerpującego porodu (z obolałością, wyczerpaniem, wybroczynami).
Leczy również skutki urazu psychicznego powstałego w wyniku wypadku (przypadek: pacjentka 6 miesięcy po wypadku komunikacyjnym chodziła z balkonikiem z powodu lęku przed upadkiem, mimo iż rehabilitanci przekonywali ją od dawna, że może chodzić sama. Po jednej dawce Arniki 200C odrzuciła balkonik następnego dnia i już go nie potrzebowała).
Zadawnione skutki urazu (bóle utrzymujące się po latach). Pacjent z bólami głowy od 10 lat z powodu urazu głowy w wypadku komunikacyjnym. Konsultacje specjalistyczne (w tym badania obrazowe) nie wykazywały patologii, pacjent był odsyłany do psychiatry albo podejrzewany o chęć wyłudzenia renty. Jedna dawka Arniki 1000C zlikwidowała bóle w ciągu jednego dnia.
Wspaniałe działanie Arniki zaobserwujemy również podając ją zwierzętom, które doznały tego typu urazu. Zastosowanie leków homeopatycznych u zwierząt opisane jest dokładniej w książce „Everyday Homeopathy for Animals” autorstwa Francis Hunter
W szczególnych przypadkach konieczne jest pogłębienie wywiadu, np. ze względu na złożoność urazu i różnicowanie Arniki z innymi lekami lub dobranie następnego leku dobrze działającego po Arnice.
Potencja w apteczce domowej: Arnika 30C i/lub 200C (w ciężkich urazach wskazane są wyższe potencje).
Przypadek, kiedy po urazie głowy nie było żadnej poprawy po kilku dawkach Arniki 1000C, dokładny wywiad wyłonił inny lek, po którym bóle głowy i inne objawy natychmiast ustąpiły, przedstawienie tego przypadku na grupie dydaktycznej:
lek. Maria Krzanowska mariakrzanowska@gmail.com
Więcej o zastosowaniu Arniki znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Konsultacja telefoniczna lub przez Skype w sprawie urazów (pierwsza pomoc homeopatyczna):
Tel. +48 600 646 220 – koszt 400 zł
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
Nux vomica 30C lub 200C
1. ZATRUCIE ALKOHOLEM (tzw. kac) Nux-vom. 200C (jedna dawka najczęściej wystarczy).
2. SKUTKI PRZEJEDZENIA LUB SPOŻYCIA NIEŚWIEŻEGO POKARMU
Męczące nudności, odruchy wymiotne, wymioty (poprawa po zwymiotowaniu), biegunka, bóle brzucha.
UWAGA: nie znaczy to, że Nux-vom jest lekiem na wymioty lub biegunkę. W homeopatii ważna jest przyczyna i objawy.
Jednak jeśli przyczynę i objawy mamy jak wyżej, to Nux-vom. da natychmiastową poprawę w większości tych przypadków.
3. ZATRUCIE ŚRODKAMI POBUDZAJĄCYMI (w tym kawa) / LEKAMI (zwłaszcza przedawkowanie leków uspokajających).
4. ZATRUCIE STRYCHNINĄ
Preparaty zawierające strychninę (trutki na szczury) bywają przyczyną ciężkich zatruć psów i kotów.
Zdarzają się również celowe, złośliwe otrucia czworonogów przez nieprzychylnych ludzi.
Objawy zatrucia pojawiają się w przeciągu kilku minut do 2 godzin. Wieziemy zwierzę do weterynarza (niektórzy w Polsce leczą również homeopatycznie), jak najszybciej: Nux-vom. 200C w powtarzanych dawkach co klika-kilkanaście minut, coraz rzadziej w miarę poprawy. Ratuje życie.
Więcej o zastosowaniu Nux-vomica znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
APIS MELLIFICA 30C lub 200C
UŻĄDLENIA PSZCZOŁY, OSY – stany ostre (również późne następstwa).
Latem warto mieć Apis przy sobie podczas wycieczek, pobytów na plaży itp.
Dotyczy to szczególnie osób uczulonych na jad błonkoskrzydłych i rodzin z małymi dziećmi. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w okolicę języka/gardła (owad może pływać w otwartej puszce z napojem, latać wokół ust podczas jedzenia).
Możemy mieć sytuację zagrożenia życia, zwłaszcza u osób uczulonych na jad pszczeli. Wzywamy pogotowie, podajemy leki przeciwalergiczne jeśli pacjent ma je przy sobie.
Czekając na pogotowie możemy podać podać Apis 30C lub 200C, 3 granulki pod język lub pomiędzy policzek a dziąsło.
Często się słyszy od pacjentów uczulonych, że zanim poznali lek homeopatyczny Apis, po użądleniu pszczoły lub osy, przez kilka tygodni opuchnięta była cała kończyna (pokazywali zakres od barku po koniuszki palców). Natomiast odkąd lek mają zawsze przy sobie i zażyją go po użądleniu – obrzęk jest tylko miejscowy (wielkości kurzego jajka) i utrzymuje się najwyżej kilka dni.
Natychmiastowe działanie leku Apis mellifica widać również u zwierząt, zwłaszcza jeśli zostało użądlone w język/ gardło i obserwujemy niepokój, obrzęk, utrudnione oddychanie/świsty. Apis uratuje życie zwierzęciu.
Po podaniu 3 granulek Apis 30C lub 200C poprawa następuje natychmiast, jeszcze zanim granulki zdążą się rozpuścić. Jeśli nie mamy wyżej wymienionej potencji, podajemy jakąkolwiek inną potencję tego leku.
Lek można podać wsuwając granulki głęboko między wargę (policzek) a dziąsło lub kilka kropel na język po rozpuszczeniu granulek w wodzie.
Różnicowanie: Apis nie pomoże przy ugryzieniach i użądleniach innych owadów. Czasem nie wiemy co to był za owad. Jeśli jednak objawy (obrzęk, silny ból kłująco-piekący, zimny okład poprawia) są takie same jak po użądleniu pszczoły / osy, to Apis pomoże.
Potencja: Apis 30C (osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych 200C).
Więcej o zastosowaniu Apis znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
HYPERICUM 30C lub 200C
Urazy dobrze unerwionych czuciowo miejsc, uszkodzenia nerwów.
1. Urazy palców rąk i stóp:
- zmiażdżone palce młotkiem, drzwiami itp.
- rozdarcie lub odcięcie koniuszka palca,
- rozdarcie, poszarpanie paznokcia.
2. Urazy kości ogonowej,
- upadek /uderzenie / stłuczenie,
- również skutki późne takiego urazu, gdy bóle nie ustąpiły po latach (Hypericum 200C),
- również w przypadkach urazu ogona, łap u zwierząt
(np. przytrzaśnięcie ogona drzwiami)
3. Naruszenie nerwu przy zabiegach dentystycznych, operacjach,
4. Okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego,
5. Bóle po amputacji (bóle fantomowe), (likwiduje również tego rodzaju bóle utrzymujące się wiele lat po amputacji).
6. Bolesność starych blizn.
Różnicowanie z Arniką, charakter urazu i objawy są inne:
Arnikę stosuje się w przypadkach urazów, gdzie dominuje potłuczenie, sińce. Najczęściej dotyczy tępego urazu (uderzenia) okolic tkanek miękkich jak udo, brzuch (uogólnionego urazu np. upadek ze schodów). Ból ma inny charakter niż ból, przy którym wskazany będzie lek Hypericum.
Kiedy HYPERICUM jest wskazane, uraz dotyczy uszkodzenia nerwów (okolic zakończeń nerwów/ okolic dobrze unerwionych), ból jest ostry, przeszywający (jakby „nerwy były na wierzchu”, bóle promieniują wzdłuż przebiegu nerwu).
W szczególnych przypadkach konieczne jest pogłębienie wywiadu w celu wybrania odpowiedniego leku.
Potencja w apteczce domowej: Hypericum 30C i/lub 200C
W przypadku zadawnionych skutków urazu nerwów (bóle utrzymujące się latami) Hypericum 200 C (najczęsciej wystarczy pojedyńcza dawka, bez konieczności powtarzania leku).
Więcej o zastosowaniu Hypericum znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Ad. 4
Moja przyjaciółka lekarz neonatolog stosowała leki (i mam nadzieję, że jej nie namierzą) homeopatyczne na oddziale (po kryjomu).
Opowiadała nam przypadek noworodka z uszkodzonym splotem ramiennym podczas porodu (skutek gwałtownego szarpnięcia za ramię),
- stan: bezwładna górna kończyna, wisząca mniej lub bardziej,
- prognoza: raczej zła
- postępowanie: długoletnia rehabilitacja.
Doktor zaleciła pielęgniarce (lub rehabilitantce nie pamiętam) podanie dziecku Hypericum 200C 3 granulki jednorazowo i wyjechała na dwudniowe szkolenie.
Po powrocie bada dziecko i bez odchyleń, obie kończyny górne sprawne, o tej samej sile 🙂
Każdy homeopata wie o tym zastosowaniu leku Hypericum, tym bardziej każdy lekarz homeopata, ale ta wiedza się nie rozprzestrzenia.
Dlaczego???
Nie może to leczenie zostać wpisane w kartę chorego, nie pozwalają na to procedury, kontrakty NFZ, wielka farma, biznes się nie będzie kręcił.
Musi być i zostało ZATAJONE
3 granulki leku homeopatycznego kosztują kilkanaście groszy.
Jakie są koszty wieloletniej rehabilitacji? Renty? Komu co się opłaca?
Na pewno nie lekarzowi homeopacie ryzykować utratę prawa wykonywania zawodu (procesy w Izbie Lekarskiej już przerabialiśmy).
Dlatego rodzicu sam się ucz homeopatii!
Jeśli już znasz dobroczynne wpływy Arniki, naucz się o Hypericum!
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
SILICEA 9C lub 15C
Pomaga usunąć ciała obce ze skóry, hamuje ropienie i przyspiesza gojenie ran.
1. Rany z tkwiącymi w skórze ciałami obcymi.
Ułatwia ewakuację ciał obcych ze skóry poprzez ich wyropienie np. w przypadkach, kiedy chirurg nie może odnaleźć ciała obcego lub dokładne oczyszczenie rany nie jest możliwe (zanieczyszczenie ziemią, piaskiem itp.).
2. Ropiejące rany (zwłaszcza takie, w których tkwiło ciało obce, zabrudzone).
3. Zastrzał (zapalenie ropne po zakłuciu okolicy opuszki palca/ okolicy paznokcia).
Najlepiej podać jak najszybciej gdy wystąpi ból, zaczerwienienie, obrzęk, ale zadziała również podana po kilku dniach. Jeżeli lek jest właściwy, pacjent poczuje wyraźną ulgę niemalże natychmiast po podaniu (minuty/godziny) – zmniejszenie bólu i zwrot w kierunku gojenia.
4. Działanie Silicei wyrażnie widać też u zwierząt: kot/pies, który nagle kuleje, liże łapę w taki sposób, iż podejrzewamy ciało obce tkwiące w łapie, jednak niczego nie udaje się usunąć. Po podaniu jednej dawki Silicei zwierzę przestaje kuleć (nawet gdy kulało od wielu dni) najczęściej po kilku godzinach.
Przypadek: Podczas cięcia starych desek (gwoździe) piłą tarczową odprysk metalu wbił się głęboko w przedramię, 3 cm od nadgarstka (powierzchni dłoniowej). Prześwietlenie potwierdziło ciało obce o ostrych krawędziach (kształt spłaszczonego rombu). Chirurg stwierdził, że operacja byłaby zbyt ryzykowna, ponieważ ciało obce znajduje się przy samym nerwie. Pacjent chodził z bólem przez następne kilka dni. Ból był bardzo dotkliwy przy najmniejszym ruchu ręką. Nie tylko praca była niemożliwa, ale tez zwykłe codzienne czynności. Nie było rany w miejscu wtargnięcia odłamka, skóra szybko się zagoiła, ale ból utrzymywał się na stałym poziomie. Rodzina zadzwoniła do mnie z pytaniem, co można zrobić. Po jednej dawce Silicei 15C ból od razu zaczął się zmniejszać, ustąpił prawie całkowicie tego samego dnia. Następnego dnia pacjent mógł pracować jak przed urazem. Nie zaobserwował, aby nastąpiło wyropienie odłamka. Czasem organizm radzi sobie z ciałem obcym w ten sposób, że otacza je tkanką łączną (otorbienie). Minęło kilka lat, problemy z ręką nigdy nie wróciły, nawet w formie drobnych dolegliwości.
Siliceę należy róznicować z Arniką, Hypericum, Ledum i innymi lekami. Przy urazie skomplikowanym konieczne jest rozpatrzenie, który z leków podać należy pierwszy, a który jako drugi (nie jednocześnie).
Więcej o zastosowaniu Silicea znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
RUTA 30C lub 200C
SKRĘCENIA, ZWICHNIĘCIA STAWÓW (zwłaszcza nadgarstek i staw skokowy)
Dolegliwości z powodu naciągnięcia, naderwania więzadeł i/lub ścięgien.
Ruta podana jak najszybciej kilkakrotnie przyspiesza powrót do normalnego funkcjonowania.
Należy rozważyć czy Ruta jako pierwszy lek, czy po Arnice (po kilku godzinach, dniach -zależy to od objawów).
(Arnika jako pierwsza, gdy zwichnięciu towarzyszy wylew krwi i okolica stawu jest granatowa).
Ruta również pomoże jeśli od skręcenia/ zwichnięcia stawu upłynęły tygodnie, miesiące, a nawet lata, a pacjent nadal kuleje, odczuwa staw jako słabszy, o ograniczonej funkcjonalności. Należy wtedy podać jedną dawkę Ruta 200C.
Jeśli lek jest dobrze wskazany (pod względem rodzaju urazu, objawów itd), poprawa jest odczuwalna już od następnego dnia.
OTWARTE I SKOMPLIKOWANE ZŁAMANIA
Ruta przyspiesza gojenie okostnej i zrost kości.
Ruta wskazana będzie również po urazie, gdzie nie doszło do złamania, ale do głębokiego obtarcia, sięgającego kości, w miejscu, gdzie jest mało tkanek miękkich pokrywających kość (jak przednia powierzchnia piszczeli) i niezwykle bolesnego przerwania okostnej.
Ulgę w bólu i szybkie gojenie przyniesie RUTA 30 C lub 200C.
Gdy problemem po złamaniu jest opóźniony zrost kości lub jego brak, Ruta może okazać się w niektórych przypadkach pomocna, ale lepiej dobrać lek indywidualnie.
Więcej o zastosowaniu Ruty znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
LEDUM PALUSTRE 30C lub 200C
Stłuczenie okolicy gałki ocznej (z krwiakiem – tzw. limo) Arnika tutaj zadziała słabiej!
Ledum 30C lub 200C kilkakrotnie przyspieszy resorpcję krwiaka.
Skutki ukąszeń komarów, pcheł, pluskiew.
U niektórych osób zwykłe ukąszenia komarów dają duże odczyny w formie długo utrzymującego się obrzęku (z zasinieniem a nawet ropieniem).
Podanie Ledum 30C zapobiega temu.
Są dzieci, które szczególnie cierpią z powodu ukąszeń komarów. W porównaniu z innymi dziećmi mają kilkakrotnie więcej śladów po ukąszeniach, a odczyny są są bolesne i długo się utrzymują. Profilaktycznie można podać tym dzieciom Ledum D6 przed wyjazdem nad jezioro/do lasu (w trakcie pobytu można powtarzać 2 razy dziennie). Mamy zawsze potwierdzały, że odkąd stosują lek, nie było już z tym problemów.
Kto był pokąsany przez pluskwy (do dziś zdarza się nierzadko nawet w drogich hotelach) ten wie jakie to cierpienie.
Podanie Ledum 30C przynosi natychmiastową ulgę i szybkie gojenie.
Więcej o zastosowaniu Ledum znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Uwaga! Leki homeopatyczne nie zastępują opieki lekarza rodzinnego i wykonania koniecznej z urazem diagnostyki i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach poważnych obrażeń należy natychmiast wezwać pogotowie.
Więcej o zastosowaniu Apteczki znajdą Państwo w wykładach online: Apteczka homeopatyczna
Konsultacja telefoniczna lub przez Skype w sprawie urazów (pierwsza pomoc homeopatyczna): Tel. +48 600 646 220 – koszt 400 zł